Achtopol

Achtopol to bułgarski kurort, położony na wybrzeżu Morza Czarnego. Miasto leży na terenie dawnego osadnictwa trackiego, pierwsza ludność pojawiła się tutaj w okresie neolitu. Najprawdopodobniej miejscowość została skolonizowana przez starożytnych Greków około 430 lat przed Chrystusem. Rzymianie nadali nazwę Peronticus, a następnie miejscowość nazywała się Agathopolis, od bizantyjskiego przywódcy Agathona. W średniowieczu miasto zyskało na znaczeniu, głównie dzięki portowi. Miasto znalazło się pod rządami Turków w 1453 roku. W XIX wieku był to prężnie działający ośrodek handlowy i centrum rybołówstwa. Wielu mieszkańców posiadało własne okręty i sprzedawało towary w różnych częściach Morza Czarnego.

Miasto często było niszczone przez piratów morskich, w 1918 roku zostało niemal doszczętnie spalone. Do Achtopolu warto się jednak wybrać i zobaczyć kilka ciekawych pozostałości, m.in.: - ruiny twierdzy miasta (wysokość dochodząca do 8 metrów, szerokość 3,5 metra),
- XII wieczny klasztor św. Yani,
- fontannę z pomnikiem jeźdźca,
- cerkiew św. Grzegorza z murami klasztornymi,
- kościół Wniebowstąpienia.

Miasto położone jest blisko tureckiej granicy, ma bardzo spokojny i urokliwy charakter. Dodatkową atrakcją jest port rybacki, muzeum i długa piaszczysta plaża. Woda jest tutaj bardzo ciepła – jedna z najwyższych temperatur nad bułgarskim wybrzeżem Morza Czarnego. Znajdują się tutaj także bardzo dobre warunki do nurkowania. Achtopol znajduje się w odległości około 15 kilometrów od Carewa.

achtopol ahtopol wybrzeze morze czarne