Dyuni

Ośrodek nadmorski Dyuni jest położony w gminie Sozopol, 7km na południe od Sozopola, 40km od Burgas i 10km na północ od rezerwatu Ropotamo. Występujący tu klimat jest kontynentalny. Średnia temperatura w lipcu wynosi 23-24°С.

Kurort został zbudowany w 1987 roku i obecnie przyciąga turystów poszukujących spokoju i relaksu, luksusu i odrobiny wyrafinowania. Jego architektura jest mieszanką uzupełniających się stylów. Dominującymi elementami są style śródziemnomorskie i typowo bułgarski.

Kompleks posiada dużą plażę o długości 4,5km i szerokości dochodzącej do ponad 100 metrów, pokrytą drobnym, złotym piaskiem. Położony jest przy głównej drodze do Carewa i bagna Alepu. Cicha zatoka uformowała się w północnej części plaży, gdzie znajduje się ośrodek Dyuni. Morze jest tu krystalicznie czyste i stopniowo staje się głębsze. Przez kilka ostatnich lat z rzędu plaża w Dyuni zdobywa międzynarodową nagrodę ekologiczną Błękitną Flagę ze względu na czyste środowisko, bezpieczeństwo i wysoką jakość oferowanych na plaży usług.

Ogromna różnorodność rozrywki i atrakcji została przygotowana dla gości Dyuni. Na plaży turyści mogą uprawiać windsurfing i inne sporty wodne. Ośrodek składa się z trzech kompleksów apartamentowych, z których wszystkie są pięciogwiazdkowe.

Na zachód od Dyuni, około 6km od ośrodka, znajduje się tracka twierdza Malkoto Kale, zbudowany w VIII wieku p.n.e. Znajduje się ona na szczycie Kaleto (314 m nad poziomem morza).Twierdza zajmuje obszar 4000 metrów kwadratowych. Jest on otoczony murem twierdzy. Zakłada się, że wejście do niej było kiedyś położone pomiędzy dwiema 6-metrowymi morenami.

Centrum gminy, Sozopol, znajduje się w odległości 7km od Dyuni i przyciąga gości różnorodnością zabytków renesansowych - starymi domami, małymi, wąskimi, brukowanymi uliczkami, pozostałościami archeologicznymi, itd. Największą atrakcją w Sozopolu w chwili obecnej są szczątki Jana Chrzciciela, które przechowywane są w świątyni św. Cyryla i Metodego.

W pobliżu znajdują się plaże Alepu i Arkutino - atrakcyjne ze względu na ich piękno i czystą naturę.

dyuni dyuni wybrzeze morze czarne