Morze Czarne - informacje

Morze Czarne jest morzem śródlądowym, co oznacza, że jest niemal ze wszystkich stron otoczone lądem. Jedynie przez małe cieśniny ma kontakt z oceanem. Morze Czarne położone jest pomiędzy Europą Środkowo-Wschodnią a Azją Mniejszą. Ukształtowane jest pomiędzy Kaukazem na wschodzie, a Półwyspem Bałkańskim na zachodzie. Z kolei przy północnej części Morza Czarnego znajduje się Nizina Wschodnioeuropejska, natomiast na południu Azja.

Morze Czarne to stosunkowo młode morze, datę jego powstania szacuje się na 5600 rok p.n.e. W starożytności odgrywało ono bardzo ważną rolę komunikacyjną, która obecnie jest znikoma. Słabo rozwinięte jest również rybołóstwo, pomimo występowania 185 gatunków ryb. Morze Czarne wchodzi w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego.

Najważniejsze dane, dotyczące Morza Czarnego:
- Średnia głębokość: 1315 m
- Maksymalna głębokość: 2258 m
- Powierzchnia: 422 000 km2
- Objętość: 555 000 km3
- Zasolenie: 18,3-22,5 ‰
- Temperatura: od 5 do 19 stopni Celsjusza
- Długość wzdłuż równoleżnika: 1150 km
- Długość wzdłuż południka: 580 km

Morze Czarne na mapie

Poniżej znajduje się mapa, przedstawiająca położenie Morza Czarnego wraz z państwami, które mają do niego dostęp. Skorzystaj z narzędzi nawigacyjnych, aby poruszać się po wybranym rejonie (kursory, powiększenie):


Wczasy nad Morzem Czarnym

Bułgaria oferuje bardzo dobre warunki w zakresie spędzenia wczasów nad Morzem Czarnym. W szczególności jest to atrakcyjny wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Do dyspozycji wczasowiczów są apartamenty o wysokim standardzie w dobrze przygotowanych kurortach turystycznych. Zaletą są przede wszystkim stosunkowo niskie ceny oraz wiele mało zatłoczonych miejsc. W połączeniu z bogatymi warunkami naturalnymi i wspaniałą pogodą, Bułgaria jest bardzo dobrą wakacyjną alternatywą dla droższej Hiszpanii czy Trucji.