Primorsko - informacje, historia, atrakcje

Primorsko to mały kurort turystyczny w południowo-wschodniej Bułgarii, administracyjnie należący do obwodu Burgas. Miasteczko liczy tylko 5000 mieszkańców, jednak w okresie wakacyjnym przebywa tutaj nawet 60 000 turystów. Czeka na nich dobrze przygotowana baza noclegowa, wspaniałe plaże oraz liczne atrakcje turystyczne.

Badania archeologiczne wskazują na bardzo ciekawą historię tego miasta. W wodach otaczających miejscowość odkryto pozostałości kamiennych kotwic z około 2000 r. p.n.e. Pojawiły się także elementy ołowiane z około V wieku p.n.e. W rejonie miasta znajdują się także ruiny średniowiecznej twierdzy. Dzisiejsze miasto zostało założone w 1879 roku na dawnych terenach leśnych. Primorsko zostało uznane za narodowy ośrodek morski w 1953 roku, a w 1981 roku zostało połączone z Kiten i stało się miastem. Od 1998 roku w drodze lokalnego referendum miejscowość odłączyła się do gminy Carewo. Na przełomie 2004 i 2005 roku miasto odnotowało pokaźny wzrost liczby mieszkańców.

Primorsko posiada przede wszystkim bardzo korzystne położenie pod względem turystycznym. Znajduje się tutaj piękna złocista plaża i krystalicznie czysta woda Morza Czarnego. Średnia temperatura w lipcu wynosi 27 stopni Celsjusza, a najwyższe temperatury w lecie sięgają 30-33 stopni. Będąc w Primorsku warto skosztować kuchni bułgarskiej – w mieście znajduje się mnóstwo restauracji – oprócz tradycyjnej kuchni bułgarskiej serwowane są także ryby, potrawy z grilla i pizza. Niedaleko Primorska znajduje się także Rezerwat Ropotamo.

rzeka primorsko bulgaria