Sinemorec

Sinemorec to miejscowość położona w dalekiej, południowo-wschodniej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, w pobliżu granicy tureckiej. Wieś jest posadowiona nad brzegiem morza, tuż obok malowniczej rzeki Weleki. Nadmorski kurort Achtopol jest położony 6km na północ od Sinemorec, a Rezovo znajduje się 11km na południe. Warto sprawdzić, gdzie oferowany jest wynajem samochodów, który pozwoli na spokojne zwiedzenie nieco dalej położonych atrakcji.

Sinemorec jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dzięki swojej dziewiczej przyrodzie i wspaniałym plażom. Jest bardzo blisko rezerwatu przyrody Strandzha, stanowiącego chłodną przystań na upalne dni z wieloma szlakami prowadzącymi do naturalnych i historycznych atrakcji. Wioska ma dwie plaże - Bytamyata i plażę u ujścia rzeki Weleki. Także w niewielkiej odległości od ośrodka znajduje się jedna z najbardziej malowniczych plaż w Bułgarii, Silistar. Dla tych, którzy lubią sporty wodne, są oferowane przejażdżki na "bananie" i narty wodne do wynajęcia. Dla tych, którzy wolą przyrodnicze wycieczki, są konie i kucyki do wynajęcia lub organizowane są wycieczki statkiem w górę rzeki Weleki. Istnieje wiele szlaków prowadzących do ciekawych miejsc w rezerwie Strandża, zarówno dla turystów pieszych, jak i rowerzystów.

Miejscowości posadowione na zboczach Strandża, które są w pobliżu Sinemorec zachowały swoje wielowiekowe tradycje, które z dumą przedstawiają swoim gościom. Jedną z takich tradycji, która jest znana na całym świecie jest Nestinarka - rytualny taniec wykonywany na rozżarzonych węglach, które odbywają się w dniu 21 maja, na dorocznej uroczystości ku czci Św. Konstantyna i Eleny. Organizowane są również tańce ognia Nestinarka latem dla turystów. Wioski gór Strandża Gramatikovo, Kosti, Bulgari i Mladezhko przekształciły się w atrakcyjne miejsca dla turystyki wiejskiej. Wynajem auta Bułgaria oferuje w atrakcyjnych cenach, więc warto pokusić się o rezerwację auta i wyruszyć na wycieczkę po okolicznych wioskach.

Rzeka Weleka jest dobrze zaopatrzona i przyciąga wielu zainteresowanych połowami rybaków. U ujścia rzeki możliwe jest łowienie zarówno gatunków ryb słodkowodnych, jak i ryb morskich. Te ostatnie ryzykują wyprawę z Morza Czarnego w górę rzeki w poszukiwaniu pożywienia. Chociaż wioska jest mała, Sinemorec oferuje szereg różnorodnego zakwaterowania – luksusowe apartamenty w kompleksach, hotele i pensjonaty. Restauracje i bary serwują zarówno owoce morza, jak i dania bułgarskiej kuchni narodowej.