Sozopol - informacje, zabytki

Sozopol nadmorska miejscowość położona 35 km na południe od Burgas, na południowym wybrzeżu Bułgarii, nad Morzem Czarnym. Jest centrum administracyjnym gminy o tej samej nazwie i należy do obwodu Burgas. W okresie od maja do końca września przybywa tutaj tysiące turystów, aby cieszyć się wspaniałą pogodą, ciepła wodą morską, piaszczystymi plażami i wspaniałym dobytkiem kulturowym miasta. Sozopol nazywany jest bułgarskim St. Tropez, w mieście pojawiały się znane osobistości ze świata show-biznesu, m.in. Angelina Jolie i Brad Pitt.

Pierwotna nazwa miejscowości to Antheia, wkrótce zmieniona na Apollonia. Sozopol jest jednym z najstarszych miast Bułgarii, z leżących na wybrzeżu Morza Czarnego. Historia osadnictwa w tej miejscowości sięga epoki brązu. Podwodne eksploracje w rejonie portu odkryły relikty mieszkań, ceramiki, kamienia i narzędzi z tego okresu. Obecne miasto zostało założone przez greckich kolonistów w XVII wieku p.n.e.

Będąc na wczasach w Carewie, warto koniecznie wybrać się do tej miejscowości. Znajdują się tutaj unikatowe zabytki, świadczące o bardzo bogatej historii miejscowości. Warto zobaczyć m.in. starożytne ikony, architekturę domów starego miasta z okresu renesansu, sztukę chrześcijańską, starożytne umocnienia czy kościoły (miasto ma bogatą tradycję chrześcijańską).

sozopol bułgaria

Obecnie Sozopol słynie z festiwalu filmowego, który odbywa się we wrześniu pod nazwą „Apollonia” – jest to jedna ze starożytnych nazw Sozopolu. Symbolem miasta jest kotwica – głównie ze względu na historyczne znaczenie handlu morskiego i marynarki wojennej.