Góry Strandża

Strandża to masyw górski, który znajduje się w południowo-wschodniej Bułgarii i europejskiej części Turcji. Jest położony w południowo-wschodniej części Bałkanów, pomiędzy Tracją od zachodu, niziną Burgas na północy i Morzem Czarnym na wschodzie. Najwyższym szczytem tych gór jest Mahya Dagi – 1031 metrów nad poziomem morza i znajduje się w Turcji. Natomiast w Bułgarii najwyższym punktem jest Golyamo Gradiszte – 710 metrów nad poziomem morza. Nie są to więc wysokie góry – Standża zaliczana jest do gór niskich. Łączna powierzchnia masywu wynosi około 10.000 km2 i ma kształt nieregularnego trójkąta. Składa się głównie z paleozoicznych skał, granitów i skład osadowych.

Klimat na tym obszarze ściśle związany jest z napływem powietrza znad Morza Czarnego, Egejskiego i Marmara. Przeważnie w górach występuje wilgotny klimat kontynentalny. Średnia roczna temperatura to około 12 stopni Celsjusza. Charakterystycznym czynnikiem jest bardzo wysokie nasłonecznienie wybrzeża Strandży – najwyższe w Bułgarii. Jeżeli ktoś jest miłośnikiem turystyki górskiej i przepięknych krajobrazów, to warto wybrać się tu jesienią, gdyż ta pora roku jest stosunkowo ciepła. Możemy także liczyć na poznanie bułgarskiej kultury – w regionie tym zachował się specyficzny folklor. W Bułgarskiej części gór znajduje się także park, założony w 1995 roku i jest największym obszarem chronionym w Bułgarii.

gory strandza

Góry były miejscem bułgarskiego powstania z 1903 roku, które zostało stłumione przez wojska otomańskie. Obecna granica bułgarsko-turecka została utworzona po wojnach bałkańsko-tureckich w latach 1912-1913, kiedy to północna część Strandży stała się częścią Bułgarii, obecnie najsłabiej zaludnioną (gęstość zaludnienia wynosi około 10 osób na km2).