Wyspa św. Ivana

Wyspa św. Ivana jest największą wyspą Morza Czarnego na terytorium morskim Bułgarii. Jego najwyższy punkt znajduje się 33 metrów nad poziomem morza. Znajduje się w odległości jednego kilometra od Sozopolu. Tuż obok towarzyszy jej wyspa św. Piotra. W czasach starożytnych pomiędzy wyspami a brzegiem znajdowały się dwie inne wyspy: Milos i Gata. Obecnie są one pod wodą.

Wyspa jest naturalnym i archeologicznym rezerwatem. Na wyspie jest latarnia morska, która prowadzi statki do zatoki Burgas. Została zbudowana w 1884 roku przez Francuzów. Obok znajdują się pozostałości starożytnej, rzymskiej latarni, zbudowanej w II wieku. Wyspa nie jest obecnie zamieszkana.

Kiedyś to miejsce było święte dla starożytnych Traków, którzy zbudowali tu swoje sanktuarium w VII wieku p.n.e. W okresie wczesnego średniowiecza zbudowano tu duży klasztor, który w 1308 roku otrzymał status cesarskiego klasztoru. W połowie XV wieku klasztor rozebrano, tylko po to, by odbudować go kilka lat później. W 1629 Turcy osmańscy rozebrali go ponownie, aby upewnić się, że nie będzie służyć jako schronienie dla piratów, polujących na wodach Morza Czarnego.

Bułgaria, nie tak jak Chorwacja, nie posiada zbyt wielu wysp na Morzu Czarnym. Wyspa jest przedmiotem licznych, trwających tam badań archeologicznych. W roku 2010 odkryto tu relikwie św. Jana Chrzciciela, które można dziś zobaczyć w świątyni św. Cyryla i Metodego w Sozopolu. W relikwiarzu znajdują się część kości twarzy, palca oraz ząb świętego.

Na wyspę nie są organizowane wycieczki turystyczne, jednak jest ona dostępna dla turystów. Można się na nią dostać wynajmując łódź w zatoce Sozopol. Wyspa jest domem wielu gatunków ptaków. Ponad 70 gatunków ptaków zostały zarejestrowanych w pobliżu wysp św. Iwana i Piotra. Wśród nich 3 gatunki znajdujących się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem na świecie, a 15 gatunków zagrożonych wyginięciem w Europie. Wyspa jest zamieszkana przez największą kolonię europejskiej mewy srebrzystej w Bułgarii. Na wyspie występują również inne rzadkie gatunki zwierząt – np. śródziemnomorska foka mniszka.